Na północnym wschodzie, poprzez rzekę Krówkę Zalew Koronowski łączy się z łańcuchem jezior byszewskich: Stoczek, Piaseczno, Płotwice, Kadzionka, Staw Młyński, Tobolno Duże, Tobolno Małe, Piekło, Długie, Krosna, Studzienne, Wierzchucińskie Małe, Wierzchucińskie Duże oraz Słupowskie. To ostatnie znane jest rybakom, z niedostępnej niestety wędkarzom, lecz wybornej dla każdego smakosza sielawy. Łańcuch biegnie niemal równolegle do Zalewu Koronowskiego. Wszystkie jeziora są wąskie, wydłużone, głębokie, o wysokich brzegach.
W starych dokumentach jeziora te noszą wspólną nazwę Plitwica. Stąd wniosek, że niegdyś stanowiły jedną rynnę odpływową wyżłobioną przez wody lodowcowe. Na skutek obniżenia się poziomu wód rynna z czasem uległa podziałowi tworząc łańcuch złożony z 16 uroczych jezior, ciągnących się na przestrzeni 30 km.
Większość jezior jest wkomponowana w kompleks leśny okalający zewsząd Zalew Koronowski. Wędrówka tą małą puszczą jest bardzo pasjonująca, rzadko bowiem w Polsce można spotkać w jednym miejscu tak malownicze skupiska dębów, grabów, buków i wiązów. Okolice te to również raj dla wędkarzy, grzybiarzy i wszelkich innych łowców przygód. Liczna jest również populacja ptaków śpiewających: drozdów, zięb, kosów, wilg.