Akcja „Szkoła do hymnu” w dniu 8 listopada rozpoczęła w Koronowie niepodległościowe świętowanie.
Od niedzieli do poniedziałku trwał też Zlot Niepodległości organizowany przez Hufiec ZHP Koronowo. Warto wspomnieć, że w aktywny sposób niepodległość świętowały morsy. Koronowskie Morsy zaprosiły 11 listopada do Pieczysk na oficjalne rozpoczęcie sezonu oraz poczęstunek i ognisko.
Poniedzialkowe obchody rozpoczęto od mszy świętej w bazylice pw. Wniebowzięcia NMP z okazji 106 rocznicy odzyskania niepodległości. Następnie liczne delegacje, w obecności pocztów sztandarowych złożyły kwiaty i zapaliły znicze w miejscach pamięci na cmentarzu parafialnym.
Wszyscy uczestnicy, prowadzeni przez Klub Jeździecki Deresz przeszli spod cmentarza parafialnego na Plac Zwycięstwa, gdzie odbyły się dalsze uroczystości oraz piknik patriotyczny.
O godzinie 12 mieszkańcy oraz goście, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, działającej przy MGOK, zaśpiewali hymn narodowy, włączając się tym samym kolejny raz do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Odśpiewaniu hymnu towarzyszyło wciągnięcie flagi na maszt przez poczet Zakładu Karnego w Koronowie.
Burmistrz Koronowa w swoim przemówieniu nawiązał do wolności i bohaterów, którzy o nią walczyli, do najważniejszych symboli narodowych i historycznych momentów oraz zachęcił do refleksji, dodając, że „hasło Niech żyje Polska towarzyszyło wielu zrywom niepodległościowym i patriotycznym. To wyraz jedności i determinacji społeczeństwa w dążeniu do wolności i suwerenności. Takie okrzyki budują wspólnotę i mobilizują do działania na rzecz wspólnych wartości…”. Życzenia oraz podziękowania dla mieszkańców Koronowa skierowali także Poseł na Sejm RP Piotr Król oraz Starosta Bydgoski Piotr Kozłowski.
Dawniej mawiano, że "bez końskiego ogona nic skrzypek nie dokona"... co miało z jednej strony dosłowny wydźwięk, bo włosie smyczków robione było właśnie z końskiego ogona, ale z drugiej strony sens tego porzekadła podkreślał, że nic w owym czasie - ani gospodarka, ani życie codzienne, ani żadne wydarzenie historyczne - nie mogło się obyć bez tych zwierząt. Dlatego obchody Święta Niepodległości w Koronowie trudno sobie wyobrazić bez asysty koni z Klubu Jeździeckiego Deresz. Jeźdźcy w mundurach ułańskich i amazonki w strojach inspirowanych modą z początku XX w. eskortowali podczas przemarszu bryczkę z generałem Hallerem oraz zaprezentowali pokaz precyzji i panowania nad swoimi pięknymi wierzchowcami w układzie tanecznym zwanym kadrylem.
Liceum Ogólnokształcące im. Leona Wyczółkowskiego wzbogaciło obchody o wielką, 60 metrową flagę Polski niesioną w pochodzie oraz o musztry paradne w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej dziewcząt i chłopców, którym towarzyszyły śpiewy.
Na koronowskim rynku wystąpili instrumentaliści - Kornel Byzdra, Marta Koszela oraz soliści: Ksenia Suszko, Monika Przybysz.
Odbyła się też inscenizacja historyczna nawiązująca do 104 rocznicy powrotu ziem pomorskich do Macierzy oraz przebiegu wojny polsko - bolszewickiej z 1920 roku z udziałem rekonstruktorów w umundurowaniu i ze sprzętem z epoki.
Na rynku swoje stoiska informacyjno - promocyjne przygotowali: Zakład Karny w Koronowie, który przygotował i wydawał także grochówkę, Zespół Szkół Zawodowych im. gen. Stanisława Maczka w Koronowie oraz Instytut Pamięci Narodowej, Delegatura w Bydgoszczy, dzięki któremu mogliśmy się też zapoznać z wystawą „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza”. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920”.
Otwarty był Punkt Informacji Turystycznej ze stałą wystawą, zaaranżowanymi piwnicami i warsztatami dla najmłodszych prowadzonymi przez koronowskich harcerzy oraz opowieściami druha Włodka. Na dziedzińcu wybijano monety.
Zwieńczeniem obchodów był koncert patriotyczny w sali ratusza z udziałem: Młodzieżowej Orkiestry Dętej przygotowanej przez kapelmistrza Rafała Sójkę, zespołu Ananasy przygotowanego przez Pana Krzysztofa Grubińskiego oraz zaproszonych gości: Anny Wilk (sopran), Rafała Tworka (fortepian.). Koncert rozpoczął się odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, w repertuarze pojawiły się też piosenki i pieśni m.in.: „Pierwsza kadrowa”, „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani”, „Pierwsza Brygada”. Wspólne śpiewanie, przy zapełnionej sali stworzyło piękny, patriotyczny oraz radosny klimat, dlatego nie obyło się bez bisu.
Dziękujemy Wszystkim za zaangażowanie w organizację obchodów
oraz uczestnikom za liczny udział w obchodach i godne świętowanie.
Niech Żyje Polska!
Organizatorem Obchodów był Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski oraz Urząd Miejski w Koronowie.
W organizację Obchodów Święta Niepodległości aktywnie włączyli się, za co serdecznie dziękujemy:
- Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Koronowie
- Miejsko - Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koronowie
- Hufiec ZHP Koronowo
- Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Koronowie
- Klub Jeździecki „Deresz” w Nowym Dworze
- Liceum Ogólnokształcące im. Leona Wyczółkowskiego w Koronowie
- Zespół Szkół Zawodowych im. gen. Stanisława Maczka w Koronowie
- Instytut Pamięci Narodowej, Delegatura w Bydgoszczy
- Komisariat Policji w Koronowie
- Ochotnicze Straże Pożarne z gminy Koronowo
- Zakład Karny w Koronowie
- Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Koronowie Sp. z o. o
GALERIA – TUTAJ
Tekst, zdjęcia: Wydział Obsługi Przedsiębiorczości i Promocji, Urząd Miejski w Koronowie
Inne relacje:
Radio PiK
https://www.facebook.com/radiopik/videos/1878036472685851
Film - autor Krzysztof Wizner
Koronowskie Morsy - relacja filmowa
https://www.facebook.com/mamysza/videos/1382493842711706?idorvanity=586241559246301
Relacja Zakładu Karnego w Koronowie