Wrzesień to miesiąc, w którym obchodzimy Światowy Dzień FASD.
Historia tego dnia sięga 1999 roku. W lutym tego roku trójka rodziców wychowujących dzieci z FAS – Bonnie Buxton, Brian Philcox z Toronto w Canadzie oraz Teresa Kellerman z Tuscon w USA zadali sobie pytanie:
Co by się stało, gdyby rodzice z całego świata wychowujący dzieci z FAS zebraliby się razem o godzinie dziewiątej 9 września i powiedzieliby światu, by pamiętano, że podczas 9 miesięcy ciąży kobieta nie powinna pić alkoholu? Czy świat by ich posłuchał?!
Apel zamieszczony został w Internecie i bardzo szybko zaczęły przyłączać się do tej inicjatywy kolejne osoby.
Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 roku w Auckland w Nowej Zelandii. O godzinie 9:09 zabrzmiały kościelne dzwony, zachęcając do chwili refleksji. Od tego czasu Światowy Dzień FAS organizowano w różnych państwach: Australii, RPA, USA. W czerwcu 2004 roku Senat Stanów Zjednoczonych przyjął rezolucję, na mocy której dzień 9 września został ogłoszony Narodowym Dniem FASD. Dzięki udziałowi wolontariuszy idea ta zaczęła się rozprzestrzeniać w Europie, początkowo we Włoszech, w Niemczech i Szwecji, a od 2001 roku także w Polsce.
Historia badań medycznych:
Pierwsze naukowe doniesienia o szkodliwym wpływie alkoholu na rozwój płodu datuje się na rok 1968, kiedy to Paul Lemoine z Francji zbadał 127 niemowląt i opisał związek pomiędzyspożywaniem alkoholu przez matkę w okresie ciąży, a jego teratogennym wpływie na rozwój dziecka.
Kolejnym ważnym wydarzeniem była publikacja badań amerykańskich lekarzy (David Smith, Ken Jones, Christy Ulleland, Ann Streissguth) w Settle w 1973 r. To oni opisali specyfikę powyższych uszkodzeń i wprowadzili termin Fetal Alcohol Syndrome (FAS) – Płodowy Zespół Alkoholowy.
W 2000 roku pojawił się termin FASD – Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (Fetal Alcohol Spectrum Disorder) wprowadzony przez Ann Streissguth i Kieran Omalley. Jest on używany do określenia wszystkich deficytów rozwojowych dziecka, których powodem jest spożywanie alkoholu przez matkę w czasie ciąży.
Informacja: Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom KCPU